На даному етапі передбачається розробити й впровадити процеси та інструментарій управління ризиками всього портфеля проєктів та ризиками кожного окремого проєкту (enterprise risk management).
Основне завдання управління ризиками портфеля – забезпечити, щоб проєкти в портфелі досягли максимально можливого успіху відповідно до стратегії та бізнес-моделі організації. Це досягається шляхом врівноваження можливостей і загроз, шляхом виявлення і балансування факторів ризику (екологічних, людських, законодавчих, виробничих і т.д.). Залежності між цими факторами іноді призводять до виникнення ризиків, які вимагають внесення змін у весь портфель проєктів, часто до запуску нових проєктів.
Структура управління ризиками портфеля дозволяє менеджерам портфеля розподіляти поточне фінансування і ресурси в рамках обмежених можливостей організації. Розглянуті фактори включають:
- загальну толерантність до ризиків;
- частоту, серйозність і порогові значення ризиків;
- структуру основних зацікавлених сторін портфеля;
- пороги ризиків;
- межі охоплення.
У бізнес-процес управління портфелем проєктів зазвичай додаються наступні повторювані (зазвичай щорічно або щоквартально) процеси:
- Перегляд стратегії портфеля проєктів.
- Ідентифікація ризиків організації та портфеля (включаючи перегляд наявного реєстру ризиків).
- Оцінка/переоцінка ризиків (включаючи розрахунок витрат і вигод).
- Розробка заходів реагування (включаючи ініціацію нових проєктів).
- Індивідуальний ризик проєкту — це невизначена подія або умова, настання якої негативно впливає на одну або декілька цілей проєкту.
- Сукупний ризик проєкту — це вплив невизначеності на проєкт в цілому, що виникає з будь-яких джерел невизначеності, включаючи індивідуальні ризики, що являють собою вплив наслідків варіацій результатів проєкту на зацікавлені сторони.
З метою результативного управління ризиками конкретного проєкту його команді необхідно знати, який рівень схильності до ризику при вирішенні завдань досягнення цілей проєкту є допустимим. Це визначається за допомогою порогів ризику, що піддаються вимірюванню, вони передаються з портфельного рівня управління ризиками та показують схильність організації та зацікавлених сторін до ризику. Пороги ризику виражають ступінь допустимих варіацій в рамках мети проєкту.
Результати роботи:
- Розроблено, налаштовано в ІСУП та налагоджено бізнес-процес управління ризиками портфеля проєктів. Налагоджено взаємозв’язок з процесом ініціації проєктів, для передачі розрахунків і напрацювань портфельного ризик-менеджменту до нових проєктів.
- В ІСУП налаштовані реєстр портфельних ризиків, форми подання ризиків і система оповіщення про ризики.
- Розроблено, налаштовано в ІСУП і налагоджено бізнес-процес управління ризиками окремих проєктів.
- В ІСУП налаштовано реєстри ризиків проєктів, форми подання ризиків, система оповіщення про ризики та розподіл відповідальності за ризики.
- Налаштовані звіти за ризиками, створювані автоматично у форматі Power BI:
– Звіт за ризиками організації та портфеля.
– Сумарний звіт за всіма ризиками окремих проєктів (приклад представлений на малюнку нижче).
– Детальний звіт за ризиками кожного окремого проєкту. - До документів регламентів/стандартів і в робочі процеси ІСУП внесені зміни, що відображають алгоритм ідентифікації, аналізу, планування, виконання заходів та моніторингу ризиків.
- Співробітники Замовника пройшли навчання з управління ризиками в системі.

Приклад сумарного звіту за всіма ризиками окремих проєктів
Тривалість етапу – 20 робочих днів.
Відповідальність Виконавця: Надати бізнес-аналітика, ризик-менеджера і програміста для конфігурації та налаштування системи. Надати інструменти та напрацювання для розробки процесів та інструментів управління ризиками. Відповідальність Замовника: Призначити ризик-менеджера портфеля проєктів. Забезпечити доступ до інформації, необхідної для розробки процесів управління ризиками. |