Проблеми відновлення країни з точки зору проєктного менеджера
Підписатись на новини PMDoc - t.me/PMDoc
Вже починається відновлення країни. Незважаючи на продовження війни, ремонтують дороги, відновлюють електро-, водо-постачання, будують тимчасові переправи, прибирають сміття, розмінують територію. Принаймні там де це можливо.
Я тут бачу величезній простір для розквіту професії проєктного менеджера. Ми змушені зараз вийти зі своїх офісів та онлайн-нарад, та їхати «в поля». Ми довго тренувались на ІТ-шних проєктах, але прийшов час використати наш досвід на державному рівні.
Зараз всі хочуть відновлення, всі хочуть допомогти в цьому, у всіх є ідеї, як це робити, у багатьох є наміри долучитись. Але я бачу в цьому декілька системних проблем.
Для розуміння цих проблем, давайте виділимо 6 основних груп учасників:
- Громадяни (люди, чиє житло будуть відновлювати; громади, на чиїх територіях буде відновлення)
- Активісти (волонтери, які відверто бажають допомогти; громадські організації)
- Бізнес (компанії, у яких є технології, компетенції та можливості, та які будуть заробляти на цьому)
- Чиновники (міністерства та відомства, які будуть адмініструвати весь процес на рівні держави)
- Донатори (фонди, меценати, міжнародні організації, уряди інших країн, державний бюджет)
- Політики (партії та окремі політики, які будуть задавати свій політичний вектор розвитку, та отримувати політичні переваги, якщо буде відбуватися їх сценарій)
При цьому Активісти, Бізнес, Чиновники та Донатори будуть приймати безпосередню участь в проєктах відновлення, а Громадяни та Політики – опосередковану, а тому системні проблеми пов’язані з ними я не буду описувати, ви й самі їх знаєте, але вони впливають на напрямок руху проєктів відновлення, а не на самі проєкти.
Тепер про системні проблеми чотирьох основних учасників:
1️⃣ПЕРША – це довгострокова стратегія відновлення:
Я вже чую «ми можемо швидко побудувати 25-поверхівки на місці зруйнованих хрущовок», «ми вже веземо тимчасові будиночки», «Азовсталь релоцируємо в Закарпаття»… Все це може вирішити проблеми сьогодення, але закладе величезні проблеми у майбутньому.
Вирішенням може бути загально державна програма відновлення, розвитку та післявоєнного устрою країни. Як раз тут нам потрібні Політики з їх ідеями, а також системні Активісти.
Мені дуже подобається ідея Кабміну про створення Національної Раді з Відновлення Країни. Я розумію, що у нас, українців, така національна розвага лаяти владу, та знаходити тільки погане у всьому що робить влада. Але в цьому випадку нам треба підтримати цю ініціативу. Більш того, нам треба долучитись до неї та допомогти зі стратегією.
2️⃣ДРУГА – це конфлікт інтересів:
Донатори будуть вимагати дуже чітку схему використання грошей та звітності по витратах та результатах. Чиновники вимагатимуть дотримання державних законів, правил, норм та процедур. Я свідомо не говорю зараз про корупціонерів, але й такі будуть. Бізнес буде вимагати чіткі завдання на свою роботу і можливості заробляти та розвивати бізнес. А активісти вимагатимуть всього одразу, швидко, тому що «бачите, ось дитина плаче і родині немає де жити».
Тут я бачу суто методологічне вирішення проблеми. Донатори будуть вимагати робити все по якомусь їхньому стандарту, Бізнес буде намагатись працювати то своїх процесах, Чиновники заганяти всіх в адміністративні рамки, а Активісти будуть змішувати карти всім, намагаючись безсистемно децентралізовано вирішувати негайні проблеми. Але якщо буде якась єдина методологія управління проєктами, досить проста і зрозуміла всім, при цьому методологія від поважної організації, репутація якої не викликає сумнівів, то цю методологію швидко приймуть і опанують усі. Цією методологією можуть стати стандарти ISO серії 21500 (управління проєктами, програмами та портфелями). Донатори отримають зрозумілу звітність, Бізнес – зрозумілі процеси, Чиновники – зрозумілу рольову модель відповідальності, Активісти – системність.
3️⃣ТРЕТЯ – це ресурсно-логістичні проблеми:
Навить якщо нам будуть допомагати всі країни, нам не вистачить енергетичних, промислових, транспортних, підрядних спроможностей для одночасного відновлення всього разом.
Частково ми зможемо вирішити цю проблему за рахунок іноземних підрядників, яких треба одразу пускати на проєкти відновлення на рівні з українськими підрядниками, навіть якщо хтось буде розказувати по захист інтересів вітчизняного виробника.
Але більше я бачу користі від програмного управління. Адже що таке управління програмами? Проєкт – це досягнення якогось результату, за рахунок витрат часу, грошей, ресурсів. Портфель – це коли ми граємо «в широку», тобто реалізуємо багато проєктів з урахуванням наявних ресурсних можливостей, та їх найефективнішого використання.
А програма проєктів – це гра «в довгу». Коли ми складаємо разом багато проєктів, які, після виконання всіх, допоможуть досягти якоїсь великої мети. Програма може виконуватись роками, але в середині програми треба одразу розставляти проєкти в послідовності, спочатку проєкти-уможливлювачі (enablers), які дозволять запускати наступні вже без ресурсно-логістичних проблем. Треба просто час від часу задавати собі питання – Без чого ми не можемо запустити кожен проєкт? Без чого ми не можемо його завершити.
4️⃣ЧЕТВЕРТА – ініціатива на місцях:
Місцеві мріють повернути старе життя, яким би воно не було до війни. Тому що до війни в будь якому випадку було краще ніж протягом війни. Тобто відновити те саме болото та гадюшник, які були раніше. Багато хто зараз говорить, що не треба слухати місцевих, а зробити для них все за «європейськими зразками», «цивілізовано», «по сучасному». Але все ж таки ініціатива повинна йти від місцевих, тому що їм жити тут після відновлення житла та інфраструктури. Тому в територіальні громади треба «висадити десант» з різних категорій фахівців, включаючи такі напрямки, як:
- Урбаністика
- Енергоефективність
- Екологія
- Соціологія
- Виробництво / Бізнес / Торгівля
- Транспорт / Інфраструктура
- Туризм / Розваги / Відпочинок
- Культура / Мистецтво
- Навчання / Діти / Спорт
- Медицина
- Безпека
- Наука
Все це треба якось зрежисерувати і оформити, тому й тут, знов таки, без проєктного менеджменту та бізнес-аналізу ми не обійдемось.
Отже… Проєктні менеджери! Настав час показати себе.
Залишити відповідь
Бажаєте приєднатись до дискусії?Не соромтеся робити внески!